Sosyal medya Yönetimi Ürünü Sunan Firmaların ÖzellikleriArtık bütün firmalar çalışmalarını dijitale aktarmış durumdalar. Bu yüzden internet marketing konusunda sosyal medya danışmanlığı hizmeti almanın gerekliliği ortaya çıkmıştır.
nedeni şu ki markalar hizmet, pazarlama, sunulan hizmetlerin onaylanması, kargolanması gibi onlarca işçilik arasında bir de internet ağları ile ilgilenmeleri zahmetli olabilir.
Burada markalara hizmet veren internet marketing firmaları devreye girmektedir.
Sosyal medya satış uğraşları son zamanlarda büyüme göstermiştir.
Burada sosyal medya pazarlamacıların, Dijital platformlarını yanlızca bir pazarlama mecrası olarak görmesi bir hata olacaktır. Şu nedenle Sosyal medya platformları aynı zamanda sizlerin müşterilerinizle iletişim yaratabileceğiniz mecralar olmaktadır.
İnternet marketing ajansları sizin için, hedef kitlenize en doğru biçimde ulaşır ve ürünlerinizi en hızlı taktiklerle lanse eder.
Aynı zamanda firmaların hızla İnternet ağlarına uyumlu olmasını sağlar. Bu yazımızda, sizlere Dijital yönetimi hizmetinin faydalardan konuşacağız.

Dünya genelinde internet kullanıcılarının %74’ü Sosyal medya ağlarını yoğun olarak kullanmaktadır. Bu kadaraktif bir kullanım alanına sahip Sosyal medya kanalları marka olarak sizin faaliyet göstermemeniz gibi bir konu olamaz.
nedeni şu ki Sosyal medya mecraları ürünlerinizi gösterebileceğiniz ve bilinirliğinizi fazlalaştırmak en başarılı ortam olmaktadır.
insta ve YouTube.com başta olmak üzere bütün Sosyal medya ağlarında kitleler ile iletişime geçmek oldukça basit olmaktadır.
Mükemmel bir internet yönetimi ile hedef kitlenize bu tür mecralarından kolay olarak erişebilmekte ve ürünlerinizin reklamını yapabilmektesiniz.
Bu mecralar sayesinde çok kısa zaman içerisinde başarılı bir şekilde mağaza bilinilirliğinizi artırabilmektesiniz.
Potansiyel müşterilerinize her gün etkili olarak girmiş olduğu bu kanallar sizler için eşsiz bir satış ortamı olmaktadır.
Artık kitleler interneti yanlızca resim bakma maksatlı kullanmamaktadır. Artık bu ağların geneli aynı zamanda gerçek zamanlı birer etkileşim ağı haline dönüşmüştür.
Bu ağların kitleleri aynı zamanda buralardan aldıkları ürünlerle ilgili her tür bilgiyi yine internet üzerinden alabilmektedir.
Birçok marka dijital yönetimi servisi sayesinde merak edilen sorulan sorular için özel içerik bile üretmektedirler.
Birçok firma arama motoru optimizasyon çalışmalarında Sosyal medya ağları adeta imdatlarına yetişmektedir.
Zira aktif olan dijital kanallarına sahip olan siteler yandex arama sonuçlarında üst sıralarda konum aldıkları görülmüştür. Böyle bir durumun olması elbette ki servislerinizin tanıtımı için çok büyük bir gereksinim arz etmektedir. Bu sayede marka bilinilirliğinizin artmasına çok gereklikli bir katkı sağlanmış olacaktır.
İnternet tanıtımları sayesinde sizde dijital reklam kampanyaları düzenleyerek hedef kitlenizin dikkatini kendi hizmetlerinize çekebilirsiniz.
Müşterilerinizi oluşturan insanların İnternet ağlarındaki online ve yaş gibi daha birçok verilerine sahip olabilirsiniz.
Başarılı bir Sosyal medya danışmanlığı bu tür etkenlerin tamamını göz önünde bulundurur ve sizin sitenizin ziyaretçi trafiğini oldukça artırabilir.
mağazalar Sosyal medya mecraları sayesinde hedef kitleleri ile direkt iletişim kurabilmektedirler.
Birçok marka reklam yayınladıktan sonra reklam ile ilgili müşterilerinizden gelen soruları cevaplamamaktadır. Oysa bu en büyük yanlışlardan bir tanesi olmaktadır. Bu tür durumlarda hedef kitlenizden gelen hemen her tür soru ile ilgilenmeli ve en kısa sürede dönütler sağlamalısınız.
Bir kere marka için en önemli nokta ürünlerinin en iyi biçimde pazarlanması olmaktadır.
İşte İnternet firmaları sizlere hiçbir ortamda bulamayacağınız bir marketing teknikleri sunmaktadır. Bu firmalar yardımıyla organizasyonunuz bütün Dijital platformlarında var olmaktadır. Böylece erişebileceğiniz maksimum hedef kitleye erişmiş olacaksınız.
Günümüzün yeni iş alanlarından olan ve organizasyonlar için mükemmel fırsatlar sunan Dijital danışmanlığı uzmanları markanızın tüm sosyal platformlarda duyurulmasını sağlamaktadır.
Bu sayede hem hizmetlerinizin tanıtımı gerçekleştirilmekte hem de kurum bilinilirliği artmaktadır. Sosyal medya ortamında günü birlik trendler ve teknikler değişebilmektedir, sizin bunu takip etmeniz imkânsız olacaktır.
Bu sebeple bu işi İnternet danışmanları üstlenmektedir. Zira bu kişiler nereden başlayacaklarını ve hangi platformlarda ne tür içerikler paylaşacaklarını çok iyi bilmektedirler.
Çalıştırdığınız organizasyonunuz ne kadar büyük olursa olsun iyi bir Dijital ajansı, mağazanızı maksimum erişilebilir kılabilmektedir.
Bütün Dijital ağlarında aktif olarak, bu ağlarda sizler için en doğru tanıtımları ve marketing yöntemlerini uygulamaktadır.
Yaptıkları yeni reklamlarla, yazılan yorumlara çabuk verilen cevaplar potansiyel hedef kitle trafiğinizi gözle görülür derecede artırmaktadırlar.
Tüm yaptıkları bu çalışmalar sayesinde sizi ve şirketinizi maksimum müşteriye eriştirir ve her geçen gün daha da artırırlar.
İnternet danışmanlığı uzmanları, kurumunuza ait değerler ve bu değerlere ilişkin planlama yapma konularında oldukça yeteneklidirler.
Firmanızın hizmetlerini politikanızı pratik, duygusal yönleriyle ortaya koyar ve faydalarını teşvik edici bir hale getirir.
Anlayacağınız bu uzmanlar sizin ve şirketinizin değerlerini en yukarıya taşımak için eğitim alırlar.
Yapılan tüm bu çalışmalar neticesinde rakipleriniz arasında bir adım öne geçer ve yakaladığınız bu başarı sayesinde , markanızda gözle görülür bir ciro artışı meydana gelir.
Gördüğünüz gibi bir ajans ile çalışmak sizler için hemen her açıdan kazançlı kılmaktadır. Aynı zamanda bu uzmanlar sadece sizin web sitenizle ilgilenmekle kalmaz rakiplerinizin de sitelerini gözlemleyerek, sizin için yararlı olabilecek bilgileri elde ederler.
Kaliteli ve alanında profesyonelleşmiş kişilerle iş birliği yaptığınızda işletmeniz çok daha kısa sürede belirlemiş olduğunuz hedeflere ulaşacaktır.
Sosyal medya yönetimi ürünü sayesinde, bütün Sosyal medya mecralarında tanınır bir hale geleceksiniz.
Tüm bunların yanında şirketinize ait web sitenizi hizmetleri en hızlı yöntemde tanıtma imkanına kavuşacaksınız. Ayrıca tüm bu başarınızı artıracak olan hizmeti günümüzde çok işe yaramayan klasik tanıtım faaliyetlerine göre çok daha mükemmel bir fiyata yaptıracaksınız. Bu sayede hem zamandan hem de paranızdan tasarruf sağlamış olacaksınız.
Kurumsal Kimlik ve Sosyal medya
İnternet son zamanlarda hepimizin hayatına iyice entegre olan bir alan. Bu sebeple şirketler da Sosyal medya üzerinden kurumsal kimliklerini ve kendilerini sıkça tanıtmak istiyorlar. Bunun için de birçok uğraş yapılıyor.
Peki marka olarak kurumsal kimliğinizi kaç günde tanıtabilirsiniz? Bunun bir süreci var mıdır?
Kurumsal kimlik tanıtma aslında zor bir meseledir. Fakat iyi bir çalışma ile bunun üstesinden gelmek kısa bir süre gerektirir.
Özellikle kaliteli bir web sitesi, İnternet ve logo ile kurumsal kimliğinizi kolay bir biçimde müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Sahip olmak istediğiniz web sitesinin sizlere ciddi anlamda fayda sağlaması için mutlaka kurumsal bir site tasarımına sahip olmalısınız.
Kurumlar için Sosyal medya Kullanımının Faydaları
İnternet, satış sahnesine nispeten yeni giriş yapan bir uygulama. Bu nedenle henüz bu işe yeni adım atanlar, Dijitalin firma tanıtımına faydalı olup olmadığını merak ediyor. Seçilebilecek çok sayıda platform üzerinden tanıtım yapmak, organizasyonunuz için oldukça faydalı olacaktır. Fakat bunun için süreç ve iyi planlama gerekmektedir.
nedeni şu ki günümüzde Sosyal medya alanı rekabetçidir; tüketicilerin gittikçe azalan dikkatini çekmek için yarışan binlerce başka işletme ile birlikte, algoritmalardaki değişimleri de göz önünde bulundurmak gerekir.
Peki tanıtım kaynaklarını neden Dijitale yatırmalıyız? Bunun bize ne gibi faydası bulunmaktadır?
• Kullanımı ücretsizdir (zaman alıcı olsa bile)
• Bir markanın kişiliğini şekillendirmeye yardımcı olur
• İki yönlü konuşmalara katılabilirsiniz
• Tüketicilerden dönüş alabilirsiniz
• Kurum tanıtımını etkin bir biçimde yapabilirsiniz
• SEO’da artış elde eder ve üst sıralara çıkabilirsiniz
• Siteniz için sağlam bir trafik kaynağı haline gelir
BÜTÇEYİ ZORLAMADAN TANITIM
Sosyal medya kullanımının ücretsiz olması, birçok kurumunun tanıtım bütçelerini de rahatlatmaktadır. İnternet tanıtım harcamaları açısından hiçbir ücrete tabi değildir.
Reklamlara para harcamak, hedeflerinize daha Hızlı ulaşmanıza yardımcı olurken, para harcamadan da tanıtım yapmanız mümkün olmaktadır.
Her Sosyal medya ağı için mesajlar düzenleyerek, benzersiz görüntüler ve videolar kullanarak hedef kitlenize yaratıcı formüllerle ulaşabilirsiniz.
Sürekli olarak hızlı teknikler kullanmaya devam ederseniz Dijitalin gerçek faydalarını görmeye başlarsınız. Büyüme oranınızı daha da artırmak için İnternete küçük bir bütçe yatırmak bile size büyük oranda destek olacaktır.
TÜKETİCİLERLE DİREKT İLETİŞİM
hedef kitlenizle direkt olarak etkileşime geçebilirsiniz. İşiniz İnternete mevcut olsun veya olmasın, insanlar büyük ihtimalle zaten sizden bu ağlar üzerinden bahsetmektedir.
Sosyal medyadaki konuşmaları aktif olarak izlemek, kurumunuzla ilgili konuşmaları bir dereceye kadar kontrol etmenizi sağlar.
Sosyal medyadanın iş için en büyük faydalarından biri, hedef kitlelere olduğu kadar potansiyel müşterilere erişme ve Twitter, IG, Facebook.com ve benzeri kanallarda onlarla etkileşime girebilme şansıdır. Tüketiciler özellikle kolay ulaşılabilir ve sorulara anında cevap veren firmalarla bağ kurarlar.
Bu sebeple ikili iletişime girmek, hedef kitle çekmek için de ideal faaliyetlerden birisidir.
Sosyal medyanız büyüdükçe ve içeriğiniz zenginleştikçe, kitleler mağazanıza daha çok güvenmeye başlayacaktır.
İçerik kütüphaneniz ve takipçi sayınız arttıkça, web sitenize sosyal medyadan gelen trafik de artacaktır. Eğer sizler de web sitenize takipçi çekmek istiyorsanız, sosyal medya platformlarını etkin bir biçimde kullanmalısınız.
Sosyal Medyanın Kişi ve Kurumlara Sağladığı Faydalar Nelerdir?
Sosyal medyanın reklam hedeflemesi oldukça nettir.
Sosyal medyada kişilerin ve kurumların yalnızca kimliklerini değil her türlü bilgisini diğer kullanıcılara sunmaktadır.
Bu da tanıtım vermek isteyen firmaların hedefleme yapabilmesi için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
Bir şirket müşterisini belirlemesi durumunda çeşitli sosyal ağlarda kolaylıkla bu müşterilere erişebilmektir.
Ancak geleneksel platformlarında belirlenen hedef kitleye ulaşabilmek için çok daha büyük bir emek sarf edilmesi gerekmektedir.
Ayrıca bu hem zaman olarak hem de maddi olarak büyük bir kayıp yaşatmaktadır.
firmalar ayırdıkları tanıtım bütçesi ile belirledikleri müşterilere en hızlı biçimde erişebilmektedir.
Dijitalin maliyeti de oldukça düşük olduğu için küçük bir bütçe ayırarak müşterilerinize kolay bir biçimde erişebilirsiniz.
Sosyal medyada anında güncellenebilen bir yapıya sahiptir. Bu da meydana gelen olayların anında kişilere ulaştırılabiliyor olmasını sağlamaktadır.
Ya da Sosyal medyada da meydana gelen krizler bu sayede çok büyümeden önlenebilmektedir.
Sosyal medyanın sunduğu diğer bir avantaj ise feedbacktir. Sosyal medyada kişiler ve mağazalar kolay bir yöntemde iletişim kurabilmektedir.
Kurumsal Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?
İnternet yönetimi, Sosyal medya mecralarının nasıl kullanılacağı ve bu mecralarda ne zaman nasıl içerikler paylaşılacağının belirlenmesi ve bu doğrultuda stratejik planlar oluşturulmasıdır.
Sosyal medya platformlarının kurumların itibarı açısından uygun hale getirilmesi için çeşitli faaliyetlerin yapılmasına ise kurumsal Dijital danışmanlığı adı verilmektedir.
organizasyonlar ister küçük olsun ister büyük İnternet hesaplarına büyük bir önem göstermektedir.
nedeni şu ki günümüzün gelişen teknolojisi ve kişilerin Sosyal medyaya gösterdiği gereklilik markaların ister istemez sosyal medyayı önemsemelerine sebep olmuştur.
Bu doğrultuda her organizasyonuza kendi bütçeleri doğrultusunda sosyal medya ajansları ile ya da doğrudan Dijital danışmanları ile çalışmaktadır.
İnternet firmaların hedef kitlelerine daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.
Bu sebeple firmaların hedef kitlelerinizle erişmek için Sosyal medyayı kullanması kaçınılmaz bir durumdur.
Peki, kurumsal Dijital danışmanlığı içeriği neleri kapsamaktadır? İşte cevapları…
Kurumsal Sosyal medya yönetimi Neleri Kapsamaktadır?
Kurumsal İnternet yönetiminin kapsamı Sosyal medya firması ya da sosyal medya uzmanı ile yaptığınız anlaşmaya göre değişkenlik gösterse de genellikle tüm sosyal medya platformlarını kapsamaktadır.
Bu kanallar ise; Facebook.com, Twitter, Pinterest, IG, Flickr, Google ve Youtube v.bdir. Günümüzde İnterneti büyük bir önem kazanması ve internet satış ağlarının ortaya çıkması ile beraber satış trendleri de değişmiştir.
Artık firmalar hedef kitlelerine ulaşabilmek için müşterilerinin gelmesini beklemiyor aksine hedef kitlelerinin ayağına gidiyor.
Dijital ise hedef kitlelerin ayağına gitmek için en doğru ağlarından bir tanesidir. Kişilerin istek, ihtiyaç ve zevklerine göre içeriklerin paylaşımı ise İnternetin hedef kitleleri etkileme hususunda büyük bir gerekliğe sahiptir. Peki, kurumsal sosyal medya danışmanlığı nasıl yapılmalıdır?
Kurumsal Sosyal medya Yönetimi Nasıl Yapılır?
Kurumların hedef kitlelerinine sosyal medya ağı ile erişebilmesi için bazı teknikler bulunmaktadır.
Bu çalışmaları aşağıdaki sıralamak mümkündür.
Samimi Bir Dil Kullanın
İnternet kurumsal bir platform değildir. Bu nedenle Sosyal medyadaki hedef kitlelerininiz ile iletişim kurmak istediğiniz samimi bir dil kullanmalısınız.
Ancak aşırı samimi bir arkadaş gibi değil. Aşırı kurumsallıktan uzak ve nazik bir dil Dijital için en mükemmel olanıdır.
Sosyal medya Kampanyaları Düzenleyin
İnternet üzerinden sayfanızı ve gönderinizi beğenen, paylaşan ve yorum yapan takipçileriniz için özel kampanyalar oluşturun.
Bu sayede İnternet mecralarınızı ve firmanızı hedef kitlenize tanıtmak için çok daha az bir bütçe harcamış olursunuz.
Tarafsız Paylaşımlar Yapın
Dijital üzerinden hedef kitlesine ulaşmak isteyen firmalar bu hesaplarından paylaşım yaparken kesinlikle taraf tutmamalıdır. Siyasi, dini ya da ırklar ile ilgili paylaşımlar karşıt görüşteki tüketicilerin markanızdan uzaklaşmasına neden olabilmektedir.
Bu sebeple bu hususta oldukça dikkatli davranmalısınız.
Sosyal Medya Tanıtımlarını Kullanın
Dijitalde büyük bir rekabet söz hususudur. Bu yüzden şirketlerin Dijitalde rakiplerin farklılaşması ve sıyrılması da oldukça güçtür.
Bu doğrultuda firmaların Sosyal medyanın bazı özelliklerinden faydalanarak hedef kitlelerinine erişmesinde fayda vardır.
Eğer firmalar hedef kitlelerinin organik bir biçimde mecralarını takip etmelerini ve kendileri ile iletişime geçmelerini beklerlerse bu ciddi bir zaman kaybı olacaktır. Ancak Dijital tanıtımlarını kullanarak kısa süre içerisinde yüksek rakamlarda kişilere ulaşmak mümkündür.
Fenomen Hesapları Kullanabilirsiniz
İnternet medya kullanımının artması ile beraber sosyal medya fenomenlerinin sayısı da artmıştır. Siz de kurumunuzun müşterisine daha kolay ulaşmasını sağlamak için bu popüler İnternet fenomenlerini kullanabilirsiniz.
Bu sayede fenomen hesaplar markanızı takipçilerine duyurur ve şirketinzin tanıtımını yapar.
Sosyal medya Danışmanlığı Fiyatları
Özellikle son yıllarda çift yönlü iletişim sağlanması açısından sağladığı büyük kolaylıklar düşünüldüğünde, İnternet ağlarının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu ortadadır.
Sosyal medya yönetimi ürünlerini sayesinde büyük bir pazar potansiyeline sahip bu platformlarda markanızın bilinilirliğini çok büyük ölçüde artırabilirsiniz.
Profesyonel bir yardım sayesinde firma servislerinizle ilgili düzenli ve kaliteli tanıtımlarla Sosyal medyada aktif bir rol alabilirsiniz. Bunun neticesinde web site trafiğinizin çok kısa sürede gözle görülür derecede arttığını göreceksiniz.
Tabi profesyonel yardım sağlıyor diyen birçok kuruluş bulunmaktadır, fakat siz bunlardan güvenilir olan ve ürün sunduğu markalarda gerçekten başarı elde etmiş olanları seçmelisiniz.
Sizler için elimizden geldiğince bu tür firmaların ürün fiyatlarını ve sizlere neler sağlaması gerektiklerini paylaşacağız.
Eğer alanında uzman ve güvenilir eş zamanlı Dijital danışmanlığı servisi sağlayacak mağazalar ile anlaşabilirseniz, web sitenizin müşteri trafiği oldukça artacaktır.
platformlarınıza ve hizmetlerinize yapılan yorumlara erken dönüşlerle şirketinizin bilinirliği ve itibarı da artmış olacaktır.
Günümüzdeki Sosyal medya kanallarının her birinin kendine özgü farklı bir dili bulunmaktadır. Yani her birisi için farklı uygulamalar gerekebilmektedir, bu nedenle iyi bir Sosyal medya uzmanı bunların bütününün farkında ve bilincinde olmalıdır.
Sürekli duyduğumuz çoğu zamanda kullandığımız bu Sosyal medya denilen tabir ne demektir? Esasında mana olarak; sosyal medyanın hayatımıza girmeye başlamasıyla birlikte hayatımıza girmiş olan anlık paylaşım siteleri olmaktadırlar.
İlk çıkış noktaları itibariyle kişisel bazda kullanılan bu platformlar günümüzde kurumsal olarak da kullanılması zorunlu bir hale gelmiş bulunmaktadır.
Tüm mecralarda yönetim sağlanması ile bu şirketler artık ürünlerinin tanıtımını çok daha kolay bir yöntemde gerçekleştirebilmektedirler.
Dünya genelinde hem kişisel hem de kurumsal olarak servis sunan ve en çok bilinen sosyal ağlar; twitter.com, LinkedIn.com, Facebook.com, Instagram, YouTube, Pinterest gibi sosyal platformlar olmaktadır.
Birçok organizasyon bu sosyal platformlar sayesinde hedef kitlelerinine kolayca erişebilmektedirler.
Özellikle İnternet yönetimi hizmeti alan birçok organizasyon hizmetlerinin ve markalarının Facebook, Twitter ve insta gibi platformları aktif olarak tercih etmekteler.
nedeni şu ki neredeyse bütün kullanıcılar tarafından kullanılan bu sosyal mecralar ile kurum bilinilirliklerini çok rahat bir yöntemde artırabilmekteler.
Tüm bu işlemleri sizin ve şirketinizin adına Sosyal medya yönetimi sunan kuruluşlar en uygun fiyatlardan başarıyla gerçekleştirmektedir. Genel olarak en düşük Dijital yönetimi servisi 1000 TL’den başlayıp bu sizin isteğinize ve yapılacak çalışmalara göre artabilmektedir.
Sosyal medya Yönetimi servisinde Olması Gerekenler
İnternette her daim aktif olarak bulunmalı ve bütün sosyal mecralarda bulunan hesapların en iyi yöntemde kontrolünü sağlamalıdır. İyi bir sosyal medya uzmanının başarısını yaptığı paylaşımların ve reklamlarının ne kadarının beğenildiğinden ve en önemlisi de yapılan yorum ve geri dönüşlerden anlayabilirsiniz.
Başarılı ve alanında iyi olan bir internet danışmanı aynı zamanda çok iyi bir Adobe Photoshop kullanıcısı olmalıdır. Zira hizmetlerinizin tanıtılmasında bu yazılım araclarının kullanılması oldukça gerekli olacaktır.
Hemen her tür Sosyal medya hesaplarının (FB, insta, Twitter, Youtube gibi) paylaşımlarını, tasarımlarını ve danışmanlığını başarıyla gerçekleştirmelidir.
Organizasyonunuzun ve hizmetleriniz için en doğru hedef kitlenin belirlenerek en mükemmel görsel içeriklerden oluşan reklamın hazırlanması
Çalıştığı organizasyonların web siteleri için en doğru internet kanallarının belirlenme işlemlerinin yapılması
Web siteniz üzerinden servisleriniz ve mağazanız hakkında gelen yorumlara Dijital danışmanlığı ürünü veren kurumlar anında cevap vererek geri dönüş sağlarlar.
Böylece kurumunuzun güvenilirliği artırılmış olur.
İnternet uzmanları aynı zamanda rakip firmalarında hesaplarını ve sayfalarını analiz ederek sizin için doğru olanları tespit ederler.
Sosyal medya Yönetimi ürünü Sunan Firmaların Özellikleri
Sosyal medya yönetimi daha önce de ifade ettiğimiz gibi çağımızın en gerekli tanıtım ve satış aktörlerinden bir tanesidir.
Bu anlamda Dijital danışmanlığı servisi sunan markanın özellikleri sosyal mecralarda yakalanacak başarıyı kat be kat arttırır.
Geleneksel satış yöntemlerden çok daha etkili yönleri olan ve bir markanın büyümesinde tartışılmaz katkıları olan Dijital danışmanlığı servisi almaya karar verdiyseniz size hizmet sunacak firmada şu özellikleri aramanız gerekir;
Dijital ajansının sizi, firmanızın amacını bütün yönleriyle tanıması gerekir.
kurumunuzun geçmişten bugüne sahip olduğu kurumsal kimliğe zarar vermeyecek bir danışmanlık için kullanılacak dil ve stratejilerin iyi belirlenmesi gerekir.
Hedef kitle analizi hızlı yapılmalı ve müşterileri cezbedecek reklam faaliyetleri ile sosyal medya etkileşimini arttıracak uygulamalar ortaya konmalıdır.
İnternet başarı için rakip analizi ve SWOT analizi gibi değerlendirmeler ile şirketin İnternet danışmanlığı ile elde edeceği kazanımlar önceden belirlenmeli ve bu yönde çalışmalar yürütülmelidir.
Sosyal medya Uygulamaları
İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte sadece ülkemizde değil bütün dünyada Dijital kullanımı artmıştır.
İnsanlar artık vakitlerinin büyük bir bölümünü İnternet uygulamaları için harcamaktadır. Günümüzde insanların zaman geçirdikleri birçok İnternet uygulaması olup, bunlar geçmişten bugüne değiştiği gibi, muhakkak ki bugünden yarına da değişecektir.
Kendisini yenileyemeyen mecralar yok olurken, kendisini her daim içinde bulunulan döneme güncelleyenlerde varlıklarını sürdürmeye devam edeceklerdir.
Elbette ki çok Hızlı bir biçimde gelişme gösteren bu alana yönelik yeni ağlarda çıkacaktır.
Biz sizler için bu yazımızda en çok kullanılan İnternet platformlarını tespit edip yazmaya çalıştık.
1-) Facebook.com
Dünya genelinde aylık yaklaşık 2 milyara yakın aktif kullanıcısı ile ilk sırayı Facebook.com almaktadır.
Facebook günlük olarak yayınlanan bir paylaşım sitesi olup, Facebook Messenger mesajlaşma uygulaması da gerçekten oldukça aktif olarak kullanılan bir mesajlaşma uygulamasıdır.
2-) twitter.com
Dünya genelinde haberlerin ilk kez paylaşıldığı kamu mikroblog ağı olarak bilinen İnternet uygulamaları içerisinde de oldukça popüler olan twitter.com yaygın olarak kullanılmaktadır.
Twitter kullanıcıları genel olarak 280 karakterle sınırlı olan kısa mesaj ile yazılarını paylaşmaktadırlar. İlk çıktığı ana bakarak Twitter kendisini zaman içerisinde değiştirmiş ve her türlü burası multimedya içeriği kolayca paylaşılır bir hale getirmiştir.
3-) Medium
Günümüzün yazarları ve okuyucuları için kurulmuş belki de en iyi Dijital kanalı olmaktadır.
Blog platformu olarak Tumblr’a benzeyen bir yapısı olmaktadır. Fakat bunda içeriğin daha detaylı vurgulanabilmesi için çok az bir görünüme yer verilmiştir.
Bu Sosyal medya kullanıcıları bloglarında kendi hikayelerini yazabilir ve bu hikayelerini destekleyici videolar, resimler ya da GIF’ler kullanabilirler.
Buradaki bütün içerikler Sosyal medya uygulamaları içinden bu uygulamayı kullananlar arasından beğendikleri hikayeleri öneren topluluklarca görülebilmektedir.
Yine kullanıcılar ilgi alanlarına göre bireysel etiketleri de takip edebilme imkanına sahiptirler.
4-) LinkedIn.com
İşin açıkçası bu uygulama profesyoneller kanalı olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin kariyerlerini ilerletmek için etkileşim kurması gerekli hemen herkes Linkedin’de olmalıdır.
İş deneyiminiz, mesleğiniz, profil bilgileriniz, gönüllü çalışma alanlarınız, eğitim durumunuz, yaşınız, medeni haliniz, askerlik durumunuz, ödül ve sertifikalarınız, özgeçmişiniz yani kısaca hemen her bilginiz burada yer almalıdır.
Burada kullanıcılar diğer kişilerle iletişim kurarak, iş ilanları yayınlayarak kendilerini geliştirme ve iş bulma olanaklarına sahip olmaktadır.
4-) YouTube
Günümüzün en popüler video izleme ve yayınlama İnternet uygulamaları arasında yer alan YouTube hemen herkesin günlük ziyaret ettiği yerlerden bir tanesidir.
Google arama motorunun ardından en büyük ikinci arama motoru olma unvanını elinde bulunduran Youtube, kullanıcılara video adına hemen her tür alanda servis vermektedir.
Film izlemeden müzik dinlemeye, video indirmeden video yüklemeye kadar sınırsız seçeneğe sahip olabileceğiniz bir Dijital platformudur. Bu platform üzerinde kendi blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.
Yine bütün videoların reklamlarından arındırılmış olduğu Premium üyelik ile sizlere canlı yayın akış hizmeti sunan Youtube TV hizmetini de aktif hale getirmiştir.
5-) Instagram
Zamanımızın en popüler sosyal medya mecralarından bir tanesi olan insta, görsel paylaşımı olarak ortaya çıkmış en iyi internet kanalları arasındadır.
İstediğiniz her an durduğunuz platformda ya da yolda hiç fark etmez gerçek zamanlı fotoğraf paylaşabileceğiniz en kusursuz sosyal kanaldır.
İlk zamanlarda IOS temelli telefonlarda kullanılan mecra sonradan Android temelli mobil cihazlar içinde uygun hale gelmiştir. Daha sonra bu platformu 2012 yılında FB 1 milyar Amerikan doları bedelinde satın almış ve mükemmel bir ivme kazanmasını sağlamıştır.
Şuanda dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan birisi haline gelmiştir.
İnternet teknolojinin hızla gelişmesi etkileşim mecralarınıın değişkenlik göstermesinin en büyük sebepleri arasında yer alıyor.
Artık iletişim platformları olarak sadece geleneksel kanallar kullanılmıyor. Günümüzde akıllı telefonlar ve sosyal paylaşım siteleri kişilerin birbiri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır.
Artık Dijital sayesinde kitleler haberleşebiliyor, yazışabiliyor ve kendi içeriklerini paylaşabiliyor.
Bunun dışında çeşitli şirketler müşterilerinine rahatlıkla ulaşabiliyor.
Peki, insanlar için büyük bir gereksinime sahip olan bu Dijitalnın tarihi nedir? Sosyal medya bugünlere nasıl gelmiştir? Gelin hep beraber inceleyelim.
Dijital Reklamcılığı ve Günümüz
Günümüzün en popüler internet mecralarından olan Dijital ağları nerdeyse hemen her insanın vakit geçirdiği ortamlar olmaktadır.
Bu paylaşım siteleri üzerinden yapılan her tür reklamcılık faaliyetlerine Dijital reklamcılığı adı verilmektedir.
İnternet kanallarını kullananların sayısının her geçen gün daha da arttığı düşünüldüğünde bu alandaki tanıtımlarından faaliyetlerinin ne kadar gerekli olduğunu fark edebilirsiniz.
Bu kanalların popülerliğini birçok marka önceden fark etmiş ve bu alandaki boşluğu doldurmuşlardır.
Bu organizasyonlar Dijital ağları sayesinde ürünlerini ve kendilerini kitlelere tanıtma imkânı bulmaktadırlar.
Elbette ki bu işlem için bütün markalar belli bir bütçe ayırmak durumundadırlar.
Artık eski usul reklamcılık yerini İnternet mecraları üzerinden yapılan reklamlara bırakmıştır. Zira bu tür bir reklamcılık hem ekonomik açıdan uygun olmakta hem de istenildiği an güncellenebilme özelliğine sahip olmaktadır.
Broşür usulü reklamcılıkta yapılan hatalar düzeltilemediği gibi aynı zamanda çok da pahalı olmaktadır.
Bu sebepten İnternet reklamların her tür değişikliğe açık olup, günümüzde şirketlerin en çok rağbet ettiği reklam türü olmaktadır.
markalar bu platformlardan yaptıkları reklamlarını takip ederek hedef kitleleri ile her daim iletişim içerisinde bulunmaktadırlar.
Bu etkileşim neticesinde müşterilerini değerlendiren şirketler bu değerlendirme sonuçlarına göre pazarlama yöntemlerini geliştirmekteler.
İnternet Reklamcılığı Nasıl Yapılır?
İnternet reklamcılığı noktasında mağaza belirli bir hedefleri olur ve zamanla bu hedeflerine doğru ilerlerler.
Birçok farklı mecra bu reklamların içerisinde yer alabilmektedir.
Bu mecraların en başında gelenler ise; YouTube.com, FB, insta, twitter.com, LinkedIn gibi platformlar gelmektedir.
markanızın yapısına ve hizmet portföyünüze göre bu ağlardan en az bir kaçında Dijital tanıtımları yayınlamanız etkili olacaktır.
Tabi burada yine Sosyal medya mecranızı belirlerken;
Yapayacağınız reklamların strateji ve amacına hedef kitlenize tanıtımların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona son olarak da yapacağınız tanıtım harcamalarınız için bütçenize dikkat etmelisiniz.
Kendi firmanız için en hızlı olan ağları belirledikten sonra tanıtımlarınız için dikkat çekici görseller ayarlamalısınız.
Tüm bu öncelikli hedefler kadar reklamlarınızda özgün ve anlaşılır içerikler kullanmanızda güçlü bir etki oluşturmanızı sağlayacaktır.
İnternet da düzenli paylaşımlarda bulunmak her daim varlığınızı müşterilerinize hatırlatacak ve güven oluşturmanızı sağlayacaktır.
Sosyal Medya Reklamlarının Olumlu Yanları
İlk olarak rahatlıkla şunu söyleyebiliriz ki; Sosyal medya tanıtımların sayesinde çok kısa bir zamanda çok fazla erişebilmektesiniz.
Günümüzde neredeyse bütün firmalar bütün reklam bütçelerini İnternet tanıtımlarına ayırmaktadırlar.
Bu sayede en doğru bütçe ile en fazla sayıda müşterilere anında erişebilmekteler.
Dijital mecraları dijital satış noktasında en etkili ortamlardan olmaktadır.
Şu nedenle Dijital reklamları sayesinde kullanıcılar istedikleri hizmetlere kolay erişim imkânı bulabilmekteler.
Bu kolay erişim sayesinde firmalar hemen her tür ürünlerini oldukça kolay bir biçimde tanıtabilmekteler.
Belki de sosyal medya tanıtımlarının en çok tercih edilme nedenlerinden biriside oldukça kısa bir süre içerisinde çabuk olarak yayılmasıdır.
Vermiş olduğunuz tanıtım gün içinde hemen kitlelerin önüne gelebilmekte ve internet ziyaretçi trafiğiniz bir anda artabilmektedir.
Sosyal medya reklamcılığı sayesinde tanıtımlarınızın istediğiniz hedef kitleye erişmesini sağlayabilmektesiniz.
İnsanlar yaşı, cinsiyeti, sosyo ekonomik durumu, hobileri, fobileri, eğitim durumu, mesleği ve medeni hali gibi daha birçok konuda bilgi sahibi olabilmektesiniz.
Bu nedenle ürünlerinizi tanıtacağınız müşterilerinizi çok hızlı bir biçimde belirleyebilmekte ve yeni müşteriler edinebilmektesiniz.
E-Ticaret’de Sosyal Medya Reklamları
Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte farklı etkileşim kanalları ve farklı pazarlama araçları hayatımıza girmeye başlamıştır.
E-ticarette bunlardan biridir.
Lokasyon sorununu ortadan kaldıran, hem tüketicilere hem de firmalara büyük kolaylık sağlayan e-ticaret artık hemen hemen her işletme tarafından kullanılmaktadır.
Hatta sadece e-ticaret ile ilgilenen fiziksel bir mağazaları olmayan işletmelerin sayısı da oldukça fazladır.
Ancak e-ticaret mağazalarının da satışlarını artırabilmek için izlemeleri gereken çeşitli yollar vardır.
Bu yollardan en önemlisi sosyal medya reklamcılığıdır. Satışı dijital üzerinden olan bir organizasyonun dijital üzerinden reklam yapmaması neredeyse imkânsızdır.
Peki, internet reklamcılığı nedir?
İnternet Reklamcılığı
Dijital reklamcılığı, kullandığımız internet mecraları üzerinden yapılan reklamlardır.
İnternet reklamcılığı ise Dijitalyı da içine alan her türlü internet ortamında yapılan iletişim faaliyetlerini kapsamaktadır.
İnternetin ve İnternetnın hayatımızda büyük bir gereksinime sahip olması bu mecraları üzerinden tanıtım ve etkileşim yöntemleri yapılmasını zorunlu hale getirmiştir. Organizasyonlar bu kanallar üzerinden tanıtım yaparak pek çok fayda elde etmektedir.
Diğer geleneksel tanıtım kanallarına göre tüketicilere daha Mükemmel erişim sağlayan ve daha az maliyete sahip olan internet reklamcılığı zaman geçtikçe daha büyük gerekliliğe sahip olmaya başlamıştır.
Günümüzde sektör fark etmeksizin hemen hemen her mağaza bu reklamcılık çalışmalarını sürdürmektedir. E-ticaret şirketlerı bu sektörlerin başında gelmektedir.
Peki, e-ticaret markaları için sosyal medya reklamcılığının gerekliliği nedir?
İnternet ve İnternet Reklamcılığının E-Ticaret mağazalarına Sağladığı Faydalar
E-ticaret şirketlerı sanal dünyayı takip eden ve dijitalleşmeye ayak uyduran markalarıdır.
Durum böyle olunca sosyal medya reklamına değer vermektedirler.
E-ticaret firmaları sosyal medya reklamcılığı ve çalışmaları ile hedef kitlelerini etkileyerek satışlarını artırmaya çalışmaktadır.
İnternet platformlarında bulunan hesaplar her kullanıcının kimliğini yansıtmaktadır.
Dolayısıyla İnternetda var olan markaların kimliğini Dijital hesaplarındaki paylaşımları belirlemektedir.
Bu sebepten organizasyonların İnternet hesaplarında kurumsal renklerini, logolarını, sloganlarını, web sitesi adreslerini, etkileşim bilgilerini ve diğer Dijital hesaplarının bağlantılarını bulundurmaları gerekmektedir.
Tüketiciler bir e-ticaret sitesinden bir ürün satın almadan önce İnternet hesaplarını incelerler.
Özellikle yeni kurulan bir e-ticaret sitesinin sosyal medya hesaplarının güvenilir olması gerekmektedir.
Kullanıcılar güvenilir buldukları hesapların web sitelerinden hizmet satın alabilirler. Ya da kullanıcılar banner reklamlarını gördüğü bir e-ticaret sitesine girerek de ürün satılabilir.
internet tanıtımları şirketler için güven temelini oluşturabilir.
Ayrıca e-ticaret sitesinin hedef kitlesi internet ağında fazla vakit geçiren ve sosyal medya platformlar aracılığı ile hizmet satın alan kullanıcılardır.
Bu durum göz önüne alındığında, sosyal medya reklamlarını ve sosyal platformların etkin bir biçimde ele alınılması gerekmektedir.
Sosyal medya platformları ile markanızı yönetebilirsiniz.
Kullanıcılar dijital ortamında aktif bir biçimde bulunan markanız hakkında bilgi almak için İnternet hesaplarınızı kontrol ettiğinde herhangi bir kriz ile ya da olumsuz paylaşım ve yorumlar ile karşılaşmazsa satın alma sürecini gerçekleştirebilir.
Fakat kullanıcının Dijital da yaşayacağı olumsuz bir deneyim satın alma sürecini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenli İnternet hesaplarının dijital satış uzmanları tarafından yönetilmesi gerekmektedir.
Oluşturulan etkin bir Dijital taktiği ile belirlenen müşterilere ulaşmak ve hedef kitleyi etkilemek gerekmektedir.
Mükemmel bir yöntemde oluşturulan ve stratejik bir şekilde yönetilen dijital ve kaliteli bir biçimde hazırlanan internet reklamları sayesinde e-ticaret satışlarını artırabilir ve marka bilinirliğinizi yükseltebilirsiniz.
Kısacası, e-ticaret siteleri sosyal medya reklamları sayesinde daha fazla müşterilere ulaşarak satışlarını ve marka bilinirliğini artırabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *